חדשות

מחקר ישראלי: קשר בין סוכרת בהריון לבין סיכון מתבגרים לפתח סוכרת סוג-2

חוקרים מ"הדסה" ומ"ייל" מצאו, כי הסיכון של נערים בעלי משקל יתר שאמותיהן סבלו מסוכרת בהריון לפתח סוכרת סוג 2 גבוה פי שישה לעומת המצב באוכלוסייה

בדיקת רמת סוכר בהריון (צילום: אילוסטרציה)

מחקר שנערך בבית החולים "הדסה עין כרם", בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת "ייל" בארה"ב מצא קשר הדוק בין הסיכויים שילד עם השמנת יתר יחלה בגיל ההתבגרות בסוכרת מסוג 2, לבין סוכרת הריונית שנתגלתה אצל אמו בעת ההיריון.

את המחקר בנושא ערך פרופסור רם וייס, אנדוקרינולוג ילדים ורופא בכיר בהדסה עין כרם ,שהוא גם המנהל הרפואי של האגודה הישראלית לסוכרת נעורים. המחקר יוצג היום (ג') בכנס האגודה הישראלית לסוכרת (א.י.ל), שיתקיים ברמת גן.

על-פי המחקר, בני נוער בגילאים 15-12 עם השמנת יתר, שאמם סבלה מסוכרת הריונית, הם בעלי סיכויים גבוהים פי שישה לחלות בסוכרת מסוג 2, לעומת בני גילם שאמם לא נחשפה לסוכרת הריונית. מתבגרים שנחשפו לסוכרת הריונית בהיותם עדיין עוברים אופיינו ביכולת נמוכה של הלבלב להתמודד עם תנגודת אינסולין.

כ-31% מהנבדקים בעלי משקל-יתר שנחשפו לסוכרת הריונית ברחם פיתחו סוכרת מסוג 2 תוך 3 שנים בממוצע מתחילת המחקר

בשנים האחרונות גדל מספר הנשים הסובלות מסוכרת הריונית, והוא עומד על כ-18% מהנשים. משמעות הדבר היא,  שיותר בני נוער שנולדו לנשים אלו יתחילו בעתיד לפתח טרום-סוכרת וסוכרת מסוג 2 - כבר החל מגיל 15.

פרופסור וייס המליץ לבצע מעקב אחר ילדים שנחשפו לסוכרת הריונית ברחם, וסובלים מהשמנת יתר, כדי לאתר באופן מוקדם ככל האפשר התפתחות של סוכרת מסוג 2, ובמיוחד אם היו חשופים לגורמי סיכון נוספים.

שכיחותה של סוכרת מסוג 2 בקרב מתבגרים בגילאי 19-12 בארץ ובעולם נמצאת במגמת עלייה ב-20 השנים האחרונות.

עורכי המחקר בדקו 255 בני נוער, שמתוכם כ-82.3% לא נחשפו לסוכרת הריונית וכ-17.7% נחשפו. לכל הנבדקים היה מאזן סוכר תקין בראשית תקופת המעקב, שנמשכה עד 3 שנים.

כ-31% מהנבדקים בעלי משקל-יתר שנחשפו לסוכרת הריונית ברחם פיתחו סוכרת מסוג 2 תוך 3 שנים בממוצע מתחילת המחקר. זאת, לעומת כ-8.6% מתוך בני הנוער שלא נחשפו לסוכרת הריונית ברחם, ושפיתחו סוכרת בתוך אותו פרק זמן.

החוקרים הדגישו, כי החשיפה ברחם לסוכרת הריונית עשויה אולי להוביל לנזק בהתפתחות הלבלב, מה שעלול להשפיע על מספר תאי הבטא ועל תפקודם בעתיד. ילדים עם השמנת יתר חולנית נמצאים בסיכון גבוה במיוחד.
הגורמים המגדילים את הסיכון לפיתוח סוכרת הריונית: היסטוריה משפחתית, השמנת יתר לפני ההיריון, היריון מעל גיל 35 ומקרים של סוכרת היריון בהריונות קודמים.

שמירה על מדד BMI תקין לפני הכניסה להריון וכן פעילות גופנית, תזונה בריאה לפני ובמהלך ההיריון עשויים למנוע משמעותית את הופעת המחלה. היצמדות לדיאטה קפדנית המתוכננת בידי הצוות הרפואי ודיאטנית קלינית כדי להשיג איזון מטבולי מיטבי והדוק בזמן ההיריון היא משמעותית ביותר, מסרו החוקרים.

נושאים קשורים:  חדשות,  סוכרת,  סוכרת בהריון,  אינסולין,  לבלב,  תאי בטא,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות