חדשות

איסור על מכירת מזונות ומשקאות רוויי נתרן, סוכר ושומן רווי בבתי הספר

ועדת החינוך של הכנסת אישרה את תקנות המזון המחמירות שייכנסו לתוקפן בעוד כשלושה חודשים. בעלי מזנונים וחברות מזון לא יוכלו למכור את רוב סוגי המזון הנמכרים כיום לתלמידים

בין המזונות האסורים למכירה בבתי ספר. נקניקיות וקטשופ. אילוסטרציה

ועדת החינוך של הכנסת אישרה אתמול (ג') תקנות מזון מחמירות לבתי הספר. הן ייכנסו לתוקפן בעוד כשלושה חודשים ובמסגרתן בעלי מזנונים בבתי הספר וחברות מזון לא יוכלו למכור את רוב סוגי המזון הנמכרים כיום לתלמידים.

לפי התקנות החדשות, לא יתאפשר למכור בבתי הספר מוצרי מזון רבים ובהם: ארטיקים ושלגונים, חטיפים מלוחים, חטיפי שוקולד, דגני בוקר, פיצות, קרואסונים, סוכריות, ברד, עוגיות, המבורגרים, נקניקיות, משקאות ממותקים או משקאות דיאט; לתבל מזונות בקטשופ או מיונז, להוסיף למזונות ולמשקאות סוכר. כל מאפה וסוג של לחם שיוגשו במזנונים יידרשו להיות מורכבים מלחם או מדגנים מלאים בלבד. לא ניתן יהיה למכור מזונות ומשקאות רווי נתרן, סוכר או שומן רווי.

כמו כן תיאסר בכל מוסדות החינוך הכנסת פריטי מזון שעלולים לסכן ילדים עם אלרגיות, מוצרים המכילים אגוזים למשל.

אושר למכור בשטחי בתי הספר תחליפים בריאותיים: לבן, יוגורט דל שומן וללא סוכר, מים מושרים בנענע או בלואיזה, ירקות ומיצים סחוטים ללא חומרים משמרים ותוספות סוכר ועשבי תיבול.

התקנות אושרו על ידי שר החינוך נפתלי בנט. בלחץ חברי הכנסת של יהדות התורה, הוחלט להחריג מהן שירותי קייטרינג וספקי ארוחות חמות הפועלים בבתי ספר במסגרת התכנית "ארוחה לכל ילד", כך שבשלב זה יוכלו  להמשיך להתנהל כרגיל. הדרישה להחרגה היתה הטענה שהתקנות ייקרו את פריטי המזון המוגש בישיבות.

המזונות האסורים למכירה בשטחי בתי הספר

ואלה הם המזונות האסורים מעתה למכירה בשטחי בתי הספר:

משקאות: ברד, משקאות אנרגיה, משקאות ממותקים בסוכר או בתחליפי סוכר, מיצים סחוטים שאינם 100% פרי, קפה ותה (עד לכיתה ז').

מאפים: בורקסים, קרואסונים, מלאווח, ג'חנון, פיצות, עוגיות, עוגות, רוגלעך, קרואסון, דגני בוקר.

חל איסור מוחלט על מכירת מזונות מטוגנים ומוצרים שאינם מקמח מלא או דגנים מלאים. ברשימה: דגני בוקר, אורז, קוסקוס, פסטה ואטריות. נקניקיות, המבורגרים, קבבים, ושניצלים מעובדים, או מזון המורכב ממוצרים מעובדים מהצומח.

אסור למכור חטיפי שוקולד, ארטיקים, קרטיבים, שלגונים, גלידות, ממתקים, מסטיקים, סוכריות גומי או ג'לי, כל מוצר המכיל בוטנים. מותר למכור ארטיקים בתנאי שאינם מכילים כמות גבוהה של סוכר, נתרן ושומן, ורק בגודל של עד 80 גרם.

ממרחים: קטשופ, רוטב סויה, חמאה ומרגרינה. להוסיף סוכר, דבש, מייפל, סילאן או ממתיקים מלאכותיים; ממרחי שוקולד, חלבה, ריבת חלב וריבות.

אסור לתבל באבקות מרק מנות להכנה מהירה של מרקים, פסטות, נודלס, חמוצים, פיצוחים, כל מזון שיש בו בוטנים, חטיפים מלוחים.

בעקבות התקנות יידרשו מפעילי דוכני המזון בבתי הספר לשנות את התפריט המוצע לתלמידים ומפעילי מכונות החטיפים והשתייה המוצבות בבתי הספר יידרשו להחליף את תכולתם.

המוצרים המותרים למכירה בבתי הספר

התקנות מאפשרות למכור רק את המוצרים הבאים:

מאפים: מאפים מקמח חיטה או מדגנים מלאים ובכמות מוגבלת של סוכר, שומן רווי ונתרן.

משקאות: מים, מים עם עשבי תיבול כמו נענע ולואיזה, תה וקפה מכיתה ז', מיצים סחוטים על בסיס מרכיב אחד בלבד.

תבלינים: מאחר שרוב התבלינים והסוכרים הוצאו מהתפריט, ניתן להשתמש רק בעשבי תיבול מיובשים או טריים.

מנות חמות: תבשילי קטניות, ביצים, דג ועוף, ארוחות המורכבות מבשר עוף ובקר רזים.

ממרחים: על בסיס ירקות, גבינות למריחה, חומוס דל שומן (עד 9%), טחינה, אבוקדו, שמן זית, שמן קנולה, שקדים במידה שאינם קלויים או ממולחים, גבינות קשות, לבנות או ביוגורט ולבן, בתנאי שהם עומדים במגבלות השומן, הסוכר והנתרן.

נושאים קשורים:  תקנות מזון לבתי הספר,  מזון רווי נתרן,  סוכרים,  מכירת משקאות ממותקים,  אלרגיה למזון,  תחליפי מזון בריאותיים,  מזון מעובד,  ממתקים,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
02.09.2018, 13:54

ומה עם קיוסקים שלייד הבית הספר? הם לא פחות מזיקים!

אנונימי/ת
02.09.2018, 14:47

הגזמת, אין לך זכות לומר מה ימכרו בקיוסקים מחוץ לבית הספר. הם יכולים גם למכור שם סיגריות

אנונימי/ת
23.09.2018, 11:49

קיוסק לייד השער של בית הספר?? נראה לי שלא אני מגזימה.