חדשות

אחרי עשרות שנים התגלה כי רופא הילדים האמריקאי התעלל מינית בילדים

המומחה לבעיות גדילה הלך לעולמו ב-2007 אך רק עתה מודה הנהלת בית החולים רוקפלור בניו יורק כי אנדוקרינולוג הילדים התעלל מינית במטופלים הצעירים ומציעה טיפול וייעוץ לקורבנות

30 שנה היה ד"ר רג'ינל ארצ'יבלד, אנדוקרינולוג על פי התמחותו, כתובת להורים מודאגים לילדים עם בעיות גדילה. לרופא הילדים הניו יורקי היתה מרפאה באחד מבית החולים החשובים בעיר - בית החולים האוניברסיטאי רוקפלר. ארצ'יבלד פרש מבית החולים האוניברסיטאי רוקפלר ב-1982, הלך לעולמו ב-2007 אך רק עתה, באיחור של שנים רבות, מודה הנהלת בית החולים כי הרופא התעלל מינית בילדים המטופלים שהגיעו למרפאתו.

בשבוע שעבר פרסמה התקשורת האמריקאית כי בית החולים רוקפלר הודה בכך שהרופא התעלל במטופליו הצעירים וכי המוסד הרפואי הנחשב מציע עתה טיפול וייעוץ לקורבנותיו של רופא הילדים.

אחד מקורבנותיו של ד"ר ארצ'יבלד מסר ברשת ABC את העדות הבאה: "אני זוכר שהוא בדק אותי, מדד אותי ואחר כך כתב בתיק הרפואי שלי בדיוק מה גודל איבר המין שלי. "חשבתי עד כה", הוסיף, "שהייתי הקורבן היחידי להתעללות מינית מצד הרופא, עד שקיבלתי בתחילת החודש הודעה רשמית מבית החולים שאישרה שאכן הייתי קורבנו כאשר הייתי ילד, אבל לא היחידי".

במכתב ששיגר בית החולים לעשרות מטופליו של הרופא, נאמר בין השאר: "התברר לנו עתה באופן מהימן ביותר, כי ד"ר רג'ינל ארצ'יבלד, שפרש מבית החולים האוניברסיטאי רוקפלר ב-1982, היה מעורב בהתנהגות לא ראויה בעת שביצע בדיקות גופניות במטופלים. בית החולים והאוניברסיטה מביעים צער עמוק על הסבל והכאב שנגרם לכל אחד ממטופליו לשעבר של ד"ר ארצ'יבלד". עוד נמסר כי בית החולים ביצע ב-2004 חקירה מלאה של הפרטים שהגיעו לידיו ובסיומה הגיע למסקנה שכל האשמות היו מהימנות.

עם זאת דיווחה התקשורת בניו יורק כי מתברר שבית החולים ידע על "ההתנהגות המינית הלא הולמת" של ד"ר ארצ'יבלד בתחום בית החולים במשך כמה עשורים. תחקירים שביצעו "ניו יורק טיימס" וכלי תקשורת נוספים העלו כי היו לפחות שתי האשמות כלפי הרופא ממטופליו שהועברו לבית החולים עוד בשנות ה-90, כמה נוספים ב-2004 ועוד כמה רק בשנה שעברה. אלא שבית החולים לא מיהר לטפל בפרשה עד עתה ורק כשהחל ליצור קשר עם מטופלי ד"ר ארצ'יבלד התבררה התמונה המלאה על פרשת ההתעללות המינית.

בעדות מול מצלמות ABC סיפר הקורבן: "לאחר מה שעברתי אצלו, כל חיי השתנו. לא זו בלבד שנכשלתי בלימודי, כל הזמן רבתי והתקוטטתי עם תלמידים אחרים, נאלצתי לעזוב את בית הספר, אני מעשן, אני משתמש בסמים ומה שפגע בי יותר מכל היה שאיבדתי את האמון בי מצד הורי".

לפי דיווחי התקשורת, מאות ילדים הגיעו לטיפול במרפאה של ד"ר ארצ'יבלד עקב בעיות גדילה. הוריהם היו מודאגים שהם בגובה נמוך באופן חריג מדי ביחס לגילם. בזה הוא היה מומחה. הוא חקר את הנושא לעומקו ונודע כמי שמצליח לטפל בבעיה זאת כאשר לעתים קרובות שלח את הורי הילדים לרכוש הורמוני גדילה כמו טסטוסטרון. הוא העריך שזה האמצעי לסייע לאותם ילדים להגיע לגובה נורמלי. באותה תקופה גישה טיפולית זאת לא היתה שכיחה.

לפחות 17 ילדים, רובם בנים וכיום בני יותר מ-35, היו קורבנותיו להתעללות מינית. כמה מהם תיארו דפוס פעולה זהה מצד הרופא: הוא נהג להורות להם להתפשט ואז בדרך כלל התחכך בגופם ואונן או שגרם להם לאונן לעתים קרובות עד שהגיע בעצמו לסיפוק. בנוסף, לעתים תכופות צילם את הילדים במצלמת פולארויד ומדד את איברי המין שלהם בשני מצבים - רפוי ובזקפה.

בנו של ד"ר ארצ'יבלד הגיב לפרשה: "כל הסיפור הזה לא נראה לי אמיתי, אין בו כל הגיון והוא בלתי אפשרי".

נושאים קשורים:  בעיות גדילה,  התעללות מינית במטופלים,  בית החולים רוקפלר,  ד"ר רג'ינל ארצ'יבלד,  חדשות
תגובות