חדשות

סמן ביולוגי בנשים הרות יכול לנבא השמנת יתר בצאצאיהן בגיל הרך

מחקר חדש מצא: בדיקת פנוטיפ מטבולי בנשים בהריון מנבאת את הסיכון להשמנה בגיל הרך אצל צאצאיהן | החוקרים מצאו: תנגודת לאינסולין אצל אישה הרה קשורה בסיכון הגבוה ביותר להשמנת יתר בילדיה

הדבקה בנגיף parvovirus B19 במהלך הריון עלולה להוביל לאובדן העובר. אילוסטרציה

מחקר חדש שפורסם בראשית החודש ב-JAMA Network ביקש לבדוק האם ניתן להרחיב את טווח הערכת הסיכון של תינוקות ופעוטות לסבול מהשמנת יתר, מעבר להערכות המתבססות על השמנת יתר של אמהות לפני ההריון או סוכרת הריונית. החוקרים ביקשו למצוא הערכה על בסיס בדיקת פנוטיפ מטבולי של נשים בהריון.

סוכרת וסוכרת הריון נחשבות לגורמי סיכון לילד לפתח השמנת יתר. המחקר החדש מצביע על כך שמדדים צרים יותר של בריאות במהלך ההריון יכולים לעזור להעריך טוב יותר את הסיכון להשמנת יתר אצל הצאצאים.

במחקר עוקבה של 1,325 נשים הרות ו-727 ילדים נמדדו סמנים ביולוגיים בדם האמהות באמצע ההריון. החוקרים קיבצו את הנחקרות על סמך תכונות מטבוליות ספציפיות כמו דיסליפידמיה גבוהה של חומצות שומן חופשיות והיפרגליקמיה, עמידות לאינסולין. הם מצאו שתנגודת לאינסולין קשורה בסיכון הגבוה ביותר להשמנה אצל הילדים, בהשוואה לתכונות אחרות כמו כולסטרול גבוה וטריגליצרידים.

התוצאות הראו חמש תת קבוצות של נשים שילדיהן הגדילו את אחוז מסת השומן ואת הסיכון להשמנה בגיל חמש לערך. על פי תוצאות המחקר, הסיכון הקשור לתנגודת לאינסולין היה אף גבוה יותר מזה הקשור להשמנה לפני ההריון, המוגדר כמדד מסת גוף מעל 30, ועם סוכרת שאובחנה במהלך ההריון.

החוקרים מסכמים כי הממצאים מצביעים על כך שפנוטיפ מטבולי, באמצעות סמנים ביולוגיים מטבוליים קונבנציונליים הנמדדים במהלך ההריון, עשוי לשפר את ריבוד הסיכון של השמנת יתר בילדות מוקדמת.

נושאים קשורים:  הריון,  השמנת יתר,  הגיל הרך,  חדשות,  מחקרים
תגובות